Ze względu na zastosowanie, w zależności od potrzeb Klienta, wyróżniamy następujące typy dźwigów (potocznie zwanych wind):
 
Dźwig osobowy to urządzenie stosowane do pionowego przemieszczania osób, posiadające napęd elektryczny lub hydrauliczny; przemieszczane osoby znajdują się w kabinie poruszającej się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych (lub nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem) zazwyczaj w szybie dźwigowym; urządzenie obsługuje przystanki (potocznie ?piętra?).
 
Dźwig osobowy (panoramiczny) to urządzenie stosowane do pionowego przemieszczania osób, posiadające napęd elektryczny lub hydrauliczny; przemieszczane osoby znajdują się w kabinie poruszającej się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych (lub nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem) zazwyczaj w szybie dźwigowym otwartym; urządzenie obsługuje przystanki (potocznie ?piętra?).
 
Dźwig towarowy mały i dźwig towarowy bez prawa wstępu osób do kabiny to urządzenie dźwigowe obsługujące określone poziomy przystankowe, nieposiadające sterowania wewnątrz kabiny, do wnętrza kabiny nie mają wstępu osoby ze względu na jej wymiary i wykonanie (dźwig towarowy mały) lub ze względu na zastosowanie/przeznaczenie (dźwig towarowy bez prawa wstępu osób do kabiny); poruszające się wzdłuż sztywnych pionowych prowadnic lub prowadnic nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem.
Nazwa potoczna: winda, potrawówka.
 
Dźwig osobowo-towarowy - dźwig przeznaczony do przewozu towarów i towarzyszących im osób.
 
Dźwig towarowy to urządzenie dźwigowe obsługujące określone poziomy przystankowe, nieposiadające sterowania wewnątrz kabiny, do wnętrza kabiny nie mają wstępu osoby ze względu na jej wymiary i wykonanie (dźwig towarowy mały) lub ze względu na zastosowanie/przeznaczenie (dźwig towarowy bez prawa wstępu osób do kabiny); poruszające się wzdłuż sztywnych pionowych prowadnic lub prowadnic nachylonych w stosunku do pionu pod niewielkim kątem.
 
Dźwig samochodowy to odmiana dźwigu towarowego lub osobowo-towarowego przystosowana do transpotu samochodów.
 
Dźwig szpitalny - przeznaczony do przewozu osób lub łóżek szpitalnych wraz z aparaturą medyczną i personelem. Charakteryzuje się ścisłymi minimalnymi wymiarami kabiny i szerokości drzwi oraz niektórymi funkcjami jak jazda uprzywilejowana.
 
Główne parametry techniczne dźwigów.
- udźwig [kg] - nominalna maksymalna wielkość obciążenia dla której zaprojektowano dźwig i dla której producent zapewnia prawidłową pracę,
- prędkość jazdy [m/s] - nominalna maksymalna prędkość jazdy kabiny / platformy,
- wysokość podnoszenia [m] ? długość odcinka przejazdu kabiny miedzy najniższym, a najwyższym przystankiem,
- rodzaj napędu - elektryczny / hydrauliczny,
- sposób sterowania - algorytm wprowadzania dyspozycji i sposób realizacji wezwań pasażerów,
- efektywność energetyczna - parametr charakteryzujący zużycie energii w fazie pracy i w fazie czuwania.
 
Schemat szybu windy R&S WIND Poznań